Dynia to owoc czy warzywo?

phoca thumb m DSCN2611  Na przełomie jesieni obchodzony jest w szkołach i przedszkolach Dzień Dyni -królowej jesieni. Dynia poza walorami zdrowotnymi wykorzystywana jest również jako element dekoracji i stanowi inspirację do różnorodnych działań. Ten dzień stał się pretekstem do działań sześciolatków w wielu obszarach edukacyjnych.

 Po to, by dzieci rozwijały wachlarz zachowań prozdrowotnych oraz uczyły się mimochodem. W ruchu były nasze zmysły i samodzielnie zaprojektowane notatki wizualne. Podczas tego dnia dzieci odkrywały zapachy, smaki, powiązania i zależności. Uczyły się ważyć, mierzyć, liczyć, szeregować i porównywać. Kolekcjonowały przeżycia, emocje i wrażenia. Ten ostatni aspekt jest bardzo ważny. Uczenie przez przeżywanie pozostawia głęboki ślad w umysłach dzieci. Pewne jest, że zapach zupy – krem z dyni który unosił się w szkole i atmosfera towarzysząca nam w tym dniu pomogły w zapamiętaniu wiedzy świeżo zdobytej w projekcie.