Kanon lektur

 

LEKTURY KL.I

  1. Władysław Bełza „ Kto ty jesteś? Polak mały”
  2. Jan Brzechwa, „Wiersze dla dzieci”
  3. Czesław Janczarski „ Jak Wojtek zostal strażakiem”
  4. Wanda Januszewska „ Kopciuszek”
  5. Mira Jaworczakowa „Jacek, Wacek i Pankracek”
  6. Maria Kownacka „Plastusiowy pamiętnik”
  7. Kornel Makuszyński „120 przygód Koziołka Matołka”
  8. Julian Tuwim „Wiersze dla dzieci”: „ Lokomotywa’, „Rzepka”
  9. Janina Poraźińska „Szewczyk Dratewka”

 

LEKTURY KL.II

  1. Julian Tuwim „ Lokomotywa”, „Warzywa”, „Stół”
  2. Jan Grabowski „Puc, Bursztyn i goście”
  3. Alan A. Milne „ Kubuś Puchatek”
  4. Astrid Lindgren „Dzieci z Bullerbyn”
  5. Charles Perrault „ Czerwony Kapturek”
  6. Maria Krϋger „ Karolcia”
  7. Jan Brzechwa „Wiosenne porządki” , „ Na Wyspach Bergamutach”, „Kłamczucha”, „Fruwąjaca krowa”
  8. Joanna Papuzińska „ Nasza mama czarodziejka”
  9. „ Bazyliszek”- legenda warszawska
  10. Hugh Lofting „Doktor Dolittle i jego zwierzęta”

 

 

LEKTURY KL.III

  1. H. Ch. Andersen „Księżniczka na ziarnku grochu”
  2. Jan Brzechwa „Akademia Pana Kleksa”
  3. Cz.Centkiewicz „Anaruk chłopiec z Grenlandii”
  4. Roald Dahl „ Matylda“
  5. Tove Jansson „Muminki”
  6. J.L. Kern “Ferdynand Wspaniały”
  7. Maria Kownacka „Kajtkowe przygody“
  8. Wanda Markowska „Baśnie z dalekich wysp i lądów”
  9. Astrid Lindgren, „Dzieci z Bullerbyn”
  10. Joanna Olech „ Pompon w rodzinie Fisiów“
  11. R. Pisarski „O psie, który jeździł koleją’
  12. Danuta Wawiłow „Ja chcę mieć przyjaciela”
  13. „U złotego źródła”- legendy

 

LEKTURY KL.IV

  1. Jan Brzechwa– „Akademia Pana Kleksa”
  2. Carlo Collodi – „Pinokio”
  3. Clive Staples Lewis Clive – Opowieści z Narnii „Lew, czarownica i stara szafa”
  4. Astrid Lindgren – „Bracia Lwie Serce”
  5. Rene Gościnny,Jean-Jacques Sempe – „Mikołajek”
  6. Joanna Onichimowska „Dynastia Miziołków” – lektura uzupełn.

 

LEKTURY KL.V

  1. Frances Hodgson Burnett – “Tajemniczy ogród”
  2. Antonina Domańska – „Historia żółtej ciżemki”
  3. Ferenc Molnar – „Chłopcy z placu broni”
  4. Jan Parandowski – „Przygody Odyseusza”
  5. Bolesław Prus – „Katarynka”
  6. Henryk Sienkiewicz – „W pustyni i w puszczy”
  7. Alfred Szklarski – „Tomek w krainie kangurów”

 

LEKTURY KL.VI

  1. Daniel Defoe – “Robinson Cruzoe “
  2. Irena Jurgielewiczowa – „Ten obcy”
  3. Stanisław Lem – “Bajki robotów”
  4. Lucy Moud Montgomery – „Ania z Zielonego Wzgórza”
  5. Kornel Makuszyński – „Szatan z siódmej klasy „
  6. Małgorzata Musierowicz – „ Kłamczucha”
  7. Edmund Niziurski –„ Sposób na Alcybiadesa”
  8. Juliusz Słowacki – ”Balladyna”
  9. Juliusz Verne – „W 80 dni dookoła świat”
  10. Dorota Terakowska – „Władca Lewawu
  11. Mark Twain – „Przygody Tomka Sawyera”
  12. J.R.R. Tolkien – „Hobbit czyli tam i z powrotem”

 

 

LEKTURY KL.I GIMNAZJUM

  1. Aleksander Fredro –„ Zemsta”
  2. Adam Mickiewicz – „ Dziady” cz.II
  3. Bolesław Prus – „Kamizelka”
  4. Antoine de Saint Exupery – “Mały Książę”
  5. Małgorzata Musierowicz – „Opium w rosole”

 

LEKTURY KL.II GIMNAZJUM

  1. Agata Christie – „Dwanaście prac Herkulesa”
  2. Ernest Hemingway – Stary człowiek i morze”
  3. Aleksander Kamiński – „Kamienie na szaniec”
  4. Molier – „Skąpiec”
  5. Henryk Sienkiewicz – „Latarnik”
  6. William Szekspir – „Romeo i Julia”
  7. J.R.R.Tolkien – „Hobbit czyli tam i z powrotem"

 

LEKTURY KL.III GIMNAZJUM

  1. Antoni Czechow – „Śmierć urzędnika”
  2. Ryszard Kapuściński – fragmenty ( „Imperium”, „Heban”)
  3. Czesław Miłosz – „Dolina Issy” – fragmenty
  4. Małgorzata Musierowicz – „ Opium w rosole” lub „Kwiat kalafiora”
  5. Juliusz Słowacki –„Balladyna”
  6. Antoni Libera – „Madame”
  7. Eric Emmanuel Schmidt – „Oskar i Pani Róża”
  8. Sofokles „Antygona”