Spotkanie z panem Józefem Witkiem

phoca thumb m 4  Najmłodsi uczniowie naszej szkoły spotkali się w piątek 25 listopada z panem Józefem Witkiem na żywej lekcji historii. Pan Józef Witek - historyk, regionalista, animator kultury, dawny nauczyciel muzyki w II Liceum Ogólnokształcącym im Mikołaja Kopernika w Mielcu - to wielki miłośnik rodzinnego miasta i regionu, człowiek wielu talentów, znany z pracowitości autor m.in. pięciotomowej Encyklopedii miasta Mielca.

Na początku spotkania pan Józef Witek zaciekawił dzieci swoją historią związaną z Wolą Mielecką, przecież jest to człowiek doskonale znający każdy zakątek ziemi mieleckiej. Opisał  miasto  Mielec i okolicę, przedstawił nam jego historię i opowiedział jak się zmieniało. Zapoznał nas z wierszami znajdującymi się w książce „Historia Mielca dla dzieci" swojego autorstwa.

Mogliśmy poznać historię związaną z początkami powstawania miasta, jego zamkiem. Przedstawił też sylwetki słynnych Mielczan, opowiadając ciekawe epizody z ich życia. Poznaliśmy wiele interesujących informacji o tym wspaniałym mieście. Powiedział,  że mamy być dumni z tego, że mieszkamy w Woli Mieleckiej. Powinniśmy wzbogacać swoją wiedzę dotyczącą znanych postaci związanych z naszym regionem. Zdradził nam też, że w piątym tomie Encyklopedii miasta Mielca znajduje się biogram księdza Zbigniewa Smołkowicza, naszego wolomieleckiego proboszcza.

Podczas spotkania mogliśmy zobaczyć wszystkie tomy Encyklopedii miasta Mielca oraz książki dla dzieci autorstwa pana Józefa Witka. Książki znajdują się w Publicznej Bibliotece w Woli Mieleckiej, a pani Justynie Ryczek dziękujemy za ich wypożyczenie.

Na koniec podziękowaliśmy panu Witkowi pamiątkami i gromkimi brawami. Pani Dyrektor Małgorzata Jastrząb pożegnała naszego gościa z nadzieją na kolejne spotkanie.