Centrum Nauki Leonardo da Vinci

phoca thumb m 1  W dniu 4 października 2022 r. uczniowie klasy piątej i szóstej uczestniczyli w wycieczce do Centrum Nauki Leonardo da Vinci oraz zapoznali się innymi atrakcjami turystycznymi województwa świętokrzyskiego.

 

Pierwszym przystankiem naszej jednodniowej podróży była wizyta w Centrum Nauki Leonardo da Vinci. Uczestnicy wycieczki mieli okazję podziwiać wspaniałe fizyczne modele odtworzone na podstawie projektów autorstwa Leonardo da Vinci – mistrza, wynalazcy, wizjonera i wielkiego artysty. Obejrzeli wystawę „Człowiek – niezwykła maszyna”, która przedstawia pięć czynności życiowych człowieka (oddychanie, bicie serca, reakcja na bodźce, utrzymanie postawy pionowej ciała oraz odżywianie), które utrzymują organizm w stanie biologicznej równowagi. Prezentuje ona również czynniki, które najczęściej zakłócają i powodują osłabienie ciała. Wystawa ma na celu uświadomić zwiedzającym, jak złożony i wymagający jest organizm ludzki.
Na całą wystawę składa się również wiele stanowisk multimedialnych i mechatronicznych. Pozytywnych emocji dostarczyły uczniom warsztaty: „Kamizelka ratunkowa” Podczas tych zajęć uczniowie przygotowywali doświadczenia i wyciągali wnioski na temat właściwości różnych materiałów. Po zakończonych doświadczeniach wszyscy byli bardzo dumni i zadowoleni ze swoich badań.

Wiele radości przyniosły uczniom obserwacje, samodzielne wypróbowanie sposobu działania różnych maszyn i powstawania zjawisk przyrodniczych. Każdy znalazł tam coś dla siebie. Wizyta w centrum nauki przyczyniła się do rozwoju kreatywności i rozbudziła ciekawość poznawczą świata wśród jej uczestników.

Następnym punktem naszej wycieczki był przejazd pod Zamek Królewski w Chęcinach. Już z daleka ruiny zamku wywarły na uczestnikach niesamowite wrażenie. I wreszcie dotarliśmy do podnóża zamku. Pokonując kolejne stopnie dotarliśmy do celu. Zamek powstał na przełomie XIII i XIV wieku. Przechowywano w nim skarbiec koronny. Ciekawostką związaną z zamkiem było to, że panujący królowie zsyłali do niego swoje żony wraz z dziećmi w celu ochrony albo za karę. Ogromny skarbiec na zamku zgromadziła królowa Bona. Po III rozbiorze Polski zamek zaczął popadać w ruinę. Na zamku weszliśmy na basztę, z której rozciągała się widowiskowa panorama Chęcin i pobliskich gór.

Następnie pojechaliśmy do ostatniego punktu naszej wycieczki. Tu, gdzie zabawa spotyka się z żywą lekcją historii w Grodzie Pędzików. Uczniowie zwiedzali średniowieczną wioskę rycerską. Właściciel w kuźni prezentował średniowieczną broń i narzędzia do jej wytwarzania. Pokazywał i opowiadał o zbrojach rycerskich. Każdy uczestnik kilka razy próbował strzelania z łuku. Odbył się pokaz bicia monet i strzelania z armat. Wszyscy z chęcią rozgrzali się ciepłą herbatą i zjedli wspólny posiłek, kiełbaskę z grilla. Na zakończenie uczestnicy otrzymali pamiątkową monetę wybijaną w kuźni. Mimo dość chłodnej aury wszyscy zadowoleni, pełni wrażeń wyruszyliśmy w droga powrotną do domu.